Про центр




Про деякі питання роботи
Рахівського районного реабілітаційного центру для інвалідів та дітей-інвалідів.

Створений у лютому 2011 року рішенням четвертої сесії VI скликання Рахівської районної ради Рахівський районний реабілітаційний центр для інвалідів та дітей-інвалідів свою роботу з надання реабілітаційних послуг розпочав у січні 2012 року. Цьому передувала підготовча робота – виділення приміщень для Центру, підбір та підготовка фахівців, вивчення кола потенційних пацієнтів центру, робота по обстеженню умов проживання дітей-інвалідів та інше.
Попри те, що приміщення для Центру були виділені Рахівською міською радою, відповідні умови для роботи, за браком коштів, створені не були, через що було прийнято рішення основну увагу зосередити на наданні реабілітаційних послуг дітям-інвалідам, як найбільш вразливій верстві населення.    До речі, станом на 1 січня 2013 року в районі інвалідність встановлено 5193 особам, з них 530 (10%) дітей-інвалідів. У структурі інвалідності домінують вроджені аномалії розвитку (_205__дітей), хвороби нервової системи (_114_)дітей, ендокринних захворювань (31) дитина, розлади психіки (_27_), травми – (26), кістково-м"язової системи – (22) дітей, і 105 дітей по інших патологіях. За даними райлікарні 193 з них можуть отримувати реабілітаційні послуги у реабілітаційному центрі.
Для порівняння. Станом на 01.01.2012 року в районі нараховувалося 604 дітей-інвалідів (-74). З них, 159 з захворюванням нервової системи, 22 – психічними захворюваннями, 197 – з вродженими вадами.
У січні 2012 року було здійснено ряд практичних заходів по організації роботи реабілітаційного центру, як самостійної установи з надання реабілітаційних послуг.
Першочерговим завданням постало кадрове забезпечення центру, через що з 3 січня 2012 року прийнято на роботу фахівців, які пройшли відповідну підготовку в обласному центрі комплексної реабілітації «Дорога життя», мали практичний досвід роботи, це вчитель - реабілітолог, практичний психолог, логопед, сестра медична з масажу, фахівець з фізичної реабілітації.
Ці всі спеціалісти працюють за сумісництвом, на 0,5 посадового окладу. 
Для медичного супроводу та консультативної роботи прийнято лікаря-невролога  на 0,25 посадового окладу.
Для проведення роботи з реабілітації  інвалідів та у відповідності до Положення про реабілітаційний центр створено реабілітаційну комісію, в склад якої ввійшли всі спеціалісти центру.
Це дало змогу нам відразу розпочати роботу з надання реабілітаційних послуг. Для цього  наказом по реабілітаційному центру, діти-інваліди, які проходили   реабілітацію   у    Рахівському    відділенні    обласного    центру                    
комплексної реабілітації «Дорога життя» (двоє чоловік) були переведені у реабілітаційний центр.
         Важливим, та водночас складним, для реабілітаційного центру стало завдання залучення дітей-інвалідів до проходження реабілітації. Незважаючи на постійну роботу колективу в цьому напрямі, з цією проблемою, на сьогоднішній день, ми залишаємося наодинці.
 Ця  робота мала би бути спільною з районною лікарнею та відділом по роботі з інвалідами управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, оскільки УПСЗН видає направлення до реабілітаційного центру.  Проте, їхня допомога, крім лікаря-невролога, який працює у центрі, протягом 2012 року відчутною не була, за винятком розсилання по сільських радах інформації про Рахівський районний реабілітаційний центр для інвалідів та дітей інвалідів з переліком послуг, які він надає.
Ще однією причиною низької відвідуваності центру дітьми-інвалідами є те, що батьки не розуміють призначення реабілітаційного центру, рахують, що центр надає  матеріальні блага, тобто –матеріальну або гуманітарну допомогу, збільшує розмір пенсій і т.п. Крім цього, Рахівський район є найбільшим в області по площі (1,9 тис.кв.км.) Відстань від окремих населених пунктів до районного центру складає до 50 км., що утруднює доставку дітей-інвалідів до місця отримання реабілітаційних послуг, забезпечення їх послідовності і безперервності. Також обмежує можливості  отримання реабілітаційних послуг брак коштів у сім’ях. Це пов’язано з тим, що постійною роботою в районі забезпечена незначна кількість мешканців, а у сім’ях, що утримують дітей-інвалідів, один з батьків, а то і обидва не мають постійної роботи.
Незважаючи на це, завдяки проведеній роботі нашими фахівцями по залученню дітей-інвалідів до реабілітаційного центру, на сьогодні направлення УПСЗН отримали 26 дітей-інвалідів, з них пройшли відповідний курс реабілітації 18 чоловік, проходили до кінця року – 6, не з’явилася для отримання реабілітаційних послуг – 1 дитина-інвалід, 1- припинено у зв’язку з неявкою на заняття протягом шести місяців. (На сьогодні з початку року пройшло реабілітацію 8 дітей інвалідів, 4- проходять.)
Робота по залученню дітей-інвалідів до реабілітаційного центру проходить безперервно і буде продовжуватися. І є надія, що працівники відділу по роботі з інвалідами управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації в наступному році зможуть покращити стан справ із направлення дітей-інвалідів до реабілітаційного центру.
Основним проблемним питанням, яке було і стоїть на порядку денному роботи реабілітаційного центру, це проведення капітального ремонту приміщень  першого поверху міського гуртожитку загальною площею 237,37 м.кв., які виділено нам міською радою в довгострокову оренду. Виділене приміщення потребує капітального ремонту  та відповідного облаштування і оснащення  необхідним реабілітаційним обладнанням. Для проведення капітального ремонту приміщень, згідно розробленої кошторисної документації, необхідні кошти в сумі 537,9 тис.грн. та для облаштування 399,1 тис.грн.,  всього – 937 тис.грн., це в цінах червня 2011 року.
Будучи дотаційним, районний бюджет не в змозі забезпечити в такому розмірі фінансування видатків на ці цілі і кошторисом видатків на 2012 рік коштів на капітальний ремонт для центру взагалі не було передбачено, крім 2,9 тис.грн на закупівлю лічильника електроенергії. На цей рік виділено 28,0 тис.грн.
Для виходу з цієї ситуації нами вживалися деякі кроки.
В минулому році  спільно з райдержадміністрацією опрацьовано питання організації роботи із потенційними спонсорами для вирішення можливостей за рахунок спонсорів проведення капітального ремонту приміщень центру. З цією метою підготовлено на надруковано у газеті «Зоря Рахівщини» статтю з проханням надання спонсорської допомоги. Також мною з проханням про спонсорську допомогу розіслано листи окремим субєктам господарювання району, проте, позитивних відповідей ні від кого не було. Тобто, виходячи з цього, відношення до благодійності, спонсорства у керівників підприємств та приватних підприємців району дуже примітивне.
Ми не втрачаємо надії, тому що за нами маленькі пацієнти, діти-інваліди, які потребують реабілітації, можуть безкоштовно отримати її в нас, але через об’єктивні обставини, що склалися, її не отримують. І віримо, що справа зрушиться з місця. Якщо в районному бюджеті в поточному році знайдеться хоча б незначна частина додаткових коштів для капітального ремонту двох-трьох кабінетів, чи знайдеться інвестор, готовий вкласти власні кошти в ремонт приміщень,то ми зможемо покращити як свої умови праці, так і якість надання окремих видів реабілітаційних послуг.
Діти-інваліди зможуть отримати реабілітаційні послуги в нас, не їхати до обласного центру чи у м. Мукачево або за межі нашої області та витрачати кошти. Це допоможе зекономити їх час та, відповідно, кошти, і в першу чергу полегшити стан маленьких пацієнтів.



Директор центру                                                                 М.В.Будніков

Немає коментарів:

Дописати коментар